Bóle nad lub pomiędzy pośladkami leczymy poprzez terapię manualną oraz igłoterapię
Wśród naszych pacjentów zgłaszających ból w okolicy górnej części pośladków lub między pośladkami – odkryliśmy, że najczęstszą przyczyną są głęboko położone mięśnie stawu biodrowego, miednicy oraz więzadła miednicy, których rolą jest ograniczanie nadmiernej ruchomości kości miednicy względem siebie. Bardzo często pacjenci długo szukają pomocy, gdyż diagnostyka MRI, RTG, USG nie wykrywa przyczyny, a tradycyjna rehabilitacja i masaże nie docierają wystarczająco głęboko. My wiemy jak sobie poradzić z Twoimi objawami.
Jak możemy Ci pomóc?
- Pierwszym krokiem jest zapisanie się na 60 minutową wizytę diagnostyczno-terapeutyczną, na której dowiesz się co jest przyczyną Twoich dolegliwości. Jeśli przyczyna znajduje się w zakresie naszej działalności od razu przystępujemy do terapii.
Ból nad pośladkami leczymy poprzez przywrócenie podrażnionych tkanek do normy
Kość krzyżowa może powodować odczuwanie bólu nad pośladkami.
Ból kości krzyżowej może być odczuwany przez pacjenta jako ból nad pośladkami lub ból dolnej części pleców. Zwykle ma charakter ostry i przeszywający.
Kość krzyżowa ma kształt trójkąta i znajduje się pomiędzy piątym kręgiem odcinka lędźwiowego, a kością ogonową. Składa się z pięciu kręgów (S1-S5), które są ze sobą zrośnięte. Kość krzyżowa należy do obręczy miednicznej i jest połączona z kośćmi miednicy tworząc z nimi stawy krzyżowo – biodrowe.
Co powoduje ból kości krzyżowej?
Ból okolicy kości krzyżowej może wynikać z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy te najczęstsze przyczyny dolegliwości:
- zbyt luźny lub odwrotnie – zbyt napięty aparat więzadłowy
- nadmiernie napięte mięśnie stawu biodrowego lub dna miednicy
- upadek bezpośrednio na kość krzyżową
- stale powtarzająca się aktywność fizyczna powodująca przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych
- ciąża
- zabieg/operacja na staw biodrowy lub kręgosłup
- zewnętrzna endometrioza zlokalizowana w okolicy więzadła odbytniczo-macicznego i / lub za szyjką macicy
- osteoporoza lub osteomalacja
- nieprawidłowy rozwój kręgosłupa, zwłaszcza w okolicach przejścia lędźwiowo-krzyżowego
- przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego
- choroby urologiczne lub ginekologiczne
Czynniki ryzyka występowania bólu kości krzyżowej
- praca wymagająca przyjmowania wymuszonych pozycji przez kilka godzin lub ciężka fizyczna praca przeciążająca kręgosłup np. podczas dźwigania i przenoszenia ciężarów
- wiek (30-50 lat)
- słaba kondycja fizyczna
- występowanie dolegliwości bólowych kości krzyżowej w przeszłości
- nadwaga/otyłość
- współistnienie innych chorób
Ból kości krzyżowej – objawy towarzyszące
Bardzo często pierwszą dolegliwością pacjentów z bólem kości krzyżowej, jest ból nad pośladkami. Ból może być odczuwany również w dolnej części pleców, biodrach, pachwinach lub miednicy. Ból może występować z jednej strony ciała, ale także może być obustronny. Dolegliwościom bólowym kości krzyżowej mogą również towarzyszyć uczucie mrowienia, drętwienia lub osłabienia w nodze.
Objawy zazwyczaj nasilają się podczas siedzenia, stania, spania, chodu po schodach. Pacjent może zaobserwować trudności podczas czynności wymagających siedzenia, takich jak np. jazda na rowerze lub samochodem. Wykonywanie zmiany pozycji z siadu do stania może również wywołać dolegliwości bólowe kości krzyżowej.
Diagnozowanie
Rozpoznanie jest ustalane na podstawie zebranych od pacjenta informacji (tzw. wywiad), badania oraz objawów towarzyszących. Ból kości krzyżowej może mieć różny charakter i aby lepiej zdiagnozować przyczynę powstania dolegliwości, warto jest ustalić takie zagadnienia jak:
- czas trwania dolegliwości – ustępuje po kilku dniach lub nawet tygodniach lub jest przewlekły, towarzyszy pacjentowi od kilku miesięcy, a nawet lat
- jakie jest natężenie bólu – ostry przeszywający, rwący czy tępe pobolewanie
- lokalizacja – ból ma charakter miejscowy czy promieniuje np. do pośladka lub nogi
- jakie są czynniki nasilające ból – znaczenie może mieć tu pora dnia (np. wieczorem bardziej nasilone), stopień aktywność fizycznej, określona pozycja ciała, itp.
- czy występują choroby współistniejące – mogą być one źródłem bólu
Badania obrazowe, takie jak RTG, TK lub MRI, mogą pomóc w diagnozie wykluczając lub potwierdzając inne przyczyny powstania bólu kości krzyżowej.
W Klinice HB prowadzona jest terapia manualna mięśni dna miednicy techniką wewnętrzną i zewnętrzną, która nie tylko ma działanie lecznicze (rozluźnienie i zmniejszenie napięć oraz punktów bolesnych), ale również diagnostyczne, dzięki czemu poznanie przyczyny powstania dolegliwości jest bardziej precyzyjne.
Postępowanie rehabilitacyjne w Klinice HB
Leczenie bólu kości krzyżowej zazwyczaj nie wymaga interwencji chirurgicznej, ponieważ odpoczynek, zmiana nawyków predysponujących do powstania dolegliwości oraz rehabilitacja ukierunkowana na eliminację przyczyny bólu, często są wystarczające do całkowitego ustąpienia objawów.
W Klinice HB dysponujemy szerokim wachlarzem zabiegów i metod, które pozwolą wyeliminować ból kości krzyżowej. Dzięki kierunkowym ćwiczeniom mięśnie, więzadła i ścięgna stabilizujące kręgosłup zwiększą swoją siłę i elastyczność, a zbyt napięte tkanki, poprzez zastosowanie odpowiednich technik terapii manualnej zewnętrznej i wewnętrznej, zostaną rozluźnione. Ponadto wszelkie nieprawidłowe nawyki, które pacjent wypracował chcąc zmniejszyć ból kości krzyżowej zostaną skorygowane.
Profilaktyka
Bóle kości krzyżowej mają tendencję do nawracania, zwłaszcza jeżeli pacjent wróci do starych, „złych” nawyków lub zakończy rehabilitację z chwilą ustąpienia objawów, nie kontynuując ćwiczeń w warunkach domowych, rozpisanych przez fizjoterapeutę. Wśród działań profilaktycznych znajdują się:
- przestrzeganie zasad ergonomii pracy (prawidłowa postawa podczas siedzenia, stania, poruszania się oraz stosowanie właściwych technik podnoszenia ciężkich przedmiotów, korzystanie z dostępnych udogodnień)
- regularne ćwiczenia uwzględniające zarówno wzmacnianie mięśni, jak i odpowiednie ich rozciąganie
- zapewnienie organizmowi regularnej aktywności fizycznej pod postacią np. spacerów lub sportów
- dbanie o prawidłowa wagę ciała,
- zdrowe odżywianie
- stosowanie technik radzenia sobie ze stresem