JAK NATURALNIE POZBYĆ SIĘ NIETRZYMANIA MOCZU PO PORODZIE
W wyniku akcji porodowej a nawet samej ciąży, w wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia mięśni dna miednicy i ich unerwienia. Napierająca główka dziecka, zwłaszcza dużego, powoduje silny ucisk i rozciąganie przepony miednicznej, co może prowadzić do rozciągnięcia bądź nawet do zerwania nerwów i mięśni. Takie uszkodzenia prowadzą do nietrzymania moczu, zaburzeń czucia czy też osłabienia odczuć seksualnych. Warto także zwrócić uwagę na poród przez cesarskie cięcie, który również stanowi czynnik ryzyka wysiłkowego nietrzymania moczu.Mięśnie brzucha są swoistym stabilizatorem tułowia oraz wspomagają pracę mięśni dna miednicy. Obciążenie dna miednicy podczas ciąży, a następnie przecięcie powłok brzusznych może powodować nietrzymanie moczu po porodzie.
Czy warto poddać się rehabilitacji po porodzie?
Osłabione mięśnie dna miednicy powodują zmianę ułożenia moczowodów, pęcherza, pochwy, macicy, odbytnicy. Narządy te nie mogą przez to prawidłowo pełnić swojej funkcji. Ponadto wszystkie zwieracze zamykające cewkę moczową, obkurczające pochwę czy zamykające odbyt nie są w stanie utrzymać ciśnienia i zaczynają się otwierać przepuszczając mocz, stolec i gazy. Aż 80% kobiet ma trudności z utrzymaniem moczu po porodzie. U części z nich dolegliwość ta znika samoistnie. Panie, u których problem ten nie zniknął, powinny poddać się specjalistycznej rehabilitacji. Jeśli incydenty nietrzymania moczu ustąpiły z upływem czasu, powinno się zastosować trening mięśni dna miednicy jako profilaktykę, ponieważ problem może powrócić w przyszłości lub pojawiać się sporadycznie podczas wysiłku. Niestety brak codziennych objawów nie oznacza całkowitego wyzdrowienia. Często mięśnie odzyskują swoją funkcję, ale nie odzyskują pełnej sprawności. Może ujawniać się to np. słabszymi odczuciami seksualnymi niż przed porodem.
Korzyści specjalistycznej rehabilitacji
Korzyści płynące z podjęcia rehabilitacji dna miednicy po porodzie są różnorodne i długofalowe. Ze względu na poprawę ukrwienia mięśni dna miednicy uzyskujemy lepszą wrażliwość sensoryczną, a dzięki temu pełniejsze doznania seksualne. Ponadto ćwiczenie zespołu mięśni dna miednicy powinno potraktować się jako swoistą lokatę na przyszłość, ponieważ z wiekiem występowanie zaburzeń tego obszaru radykalnie wzrasta. Szacuje się, że ok. 70% osób podejmujących rehabilitację mięśni dna miednicy uzyskuje założone rezultaty. Są to osoby w różnym wieku oraz z bardzo zróżnicowanymi patologiami.
Dlaczego Klinika HB?
Założyciele tej wąsko wyspecjalizowanej placówki opracowali specjalistyczny i innowacyjny program treningu mięśni dna miednicy obejmujący pracę własną oraz ćwiczenia nadzorowane.
Lata doświadczeń pokazały, że aby ćwiczenia mięśni dna miednicy były skuteczne muszą odbywać się pod nadzorem fizjoterapeuty.
Bogaty program ćwiczeń domowych, jak również indywidualne treningi mięśni dna miednicy, wspomagane biofeedbackiem i elektrostymulacją przynoszą maksymalne możliwe efekty w bardzo krótkim czasie.