Naturalne metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie
Wiele kobiet doświadcza nietrzymania moczu czyli niekontrolowanego wycieku moczu po porodzie naturalnym. Nietrzymanie moczu może być łagodne i ujawniać się sporadycznie. Czasem jednak zdarza się, że problem jest bardzo uporczywy i towarzyszy nam niemalże non stop. Wiek oraz BMI czyli wskaźnik masy ciała są czynnikami ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu. Problem ten może zakończyć się w dniu porodu albo trwać dalej.
Jak wygląda terapia nietrzymania moczu w naszym centrum rehabilitacyjnym?
Im szybciej podejmiesz leczenie nietrzymania moczu po porodzie naturalnym tym większe prawdopodobieństwo powodzenia terapii. Obecnie najlepszą znaną metodą leczenia nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwane inaczej ćwiczeniami mięśni Kegla. Ćwiczenia takie pozwalają nam wzmocnić mięśnie, które podczas ciąży i porodu uległy zdecydowanemu osłabieniu. Terapią idealną jest połączenie ćwiczeń mięśni dna miednicy z biofeedbackiem i elektrostymulacją mięśni. Polegają one na ciągłej kontroli napięcia mięśni dna miednicy za pomocą wzroku. W pochwie umieszczana jest elektroda, która zbiera napięcie mięśni i wyświetla je w formie wykresu na ekranie. Ta sama elektroda, oprócz tego że „zbiera” napięcie mięśni, może również generować prąd, oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Prądem wykorzystywanym w tych zabiegach jest elektrostymulacja, czyli oprócz czynnego skurczu mięśni wykonywanego przez pacjentkę, dodatkowo dołączamy prąd, który zdecydowanie zwiększa siłę wysyłanego do mózgu impulsu i powoduje znaczne zwiększenie mocy wykonywanego skurczu.
Zbierane przez wiele lat doświadczenie, umożliwiło nam opracowanie systemu ćwiczeń, które mają na celu:
Jeśli jesteś zainteresowana tego typu rehabilitacją zapraszamy Cię na pierwszą wizytę diagnostyczno – terapeutyczną. Na wizycie tej dowiesz się jakie są najlepsze metody leczenia Twojego problemu, wyjaśnimy mechanizm dolegliwości oraz przede wszystkim nauczymy Cię prawidłowego wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Istnieją również inne metody wspomagające leczenie
Głównym z nich jest trening pęcherza, czyli nauka prawidłowych mikcji. Bardzo ważne jest to żeby oddawać konkretne ilości moczy w konkretnym odstępie czasowym. Bardzo uciążliwe jest bieganie do toalety 20 – 30 razy dziennie i oddawanie po kropelce moczu. W takich sytuacjach pomaga przede wszystkim rozmowa, cenne wskazówki oraz omówienia dzienniczka mikcji.
Więcej o nietrzymaniu moczu
Istnieją trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, z parć naglących albo mieszane. Po porodzie naturalnym najczęściej dochodzi do nietrzymania moczu typu wysiłkowego. Jest ono spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródpęcherzowym, do którego dochodzi przede wszystkim podczas kaszlu, kichania albo wysiłku fizycznego. Przyczyną najczęściej jest nieprawidłowa, niewystarczająco silna praca zwieracza, który nie jest w stanie utrzymać moczu. Po porodzie naturalnym może również wystąpić nietrzymanie moczu spowodowane pęcherzem nadreaktywnym. Kobiety takie muszą oddawać mocz dużo częściej z powodu niekontrolowanych spazmów pęcherza. Tym samym mięśnie otaczające cewkę moczową również mogą reagować w ten sposób. Mięśnie te mają zapobiegać wyciekom moczy, jednakże mogą one być zbyt przeciążone, jeśli pęcherz działa zbyt silnie. Nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym może się utrzymywać z powodu bardzo dużego obciążenia mięśni dna miednicy podczas porodu.
Przyczynami najczęściej są: