Nietrzymanie stolca – leczenie poprzez przywracanie funkcji zwieraczy
Leczenie fizjoterapeutyczne ma na celu poprawę funkcji układu nerwowo-mięśniowego dna miednicy i składa się z wielu elementów (biofeedback, elektrostymulacja, intensywny indywidualnie dobrany trening, program autoterapii, zabiegi poprawiające ukrwienie, zabiegi zmniejszające nadwrażliwość odbytnicy). Leczenie zachowawcze poprzez fizjoterapię będzie więc miało zastosowanie przy dysfunkcjach mięśni i nerwów powiązanych z funkcjonowaniem dna miednicy.
Nietrzymanie gazów i stolca to schorzenie, z którym spotykamy się na co dzień w naszej pracy. Terapię zawsze opieramy na aktualnej wiedzy oraz nowoczesnych procedurach, dzięki czemu udaje nam się osiągać bardzo wysoką skuteczność. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami na temat mechanizmu działania systemu zwieraczowego i jego terapii.
Jednym z bardzo ważnych elementów zapewniających prawidłowe gromadzenie i utrzymywanie stolca i gazów do momentu znalezienia odpowiedniego miejsca do wydalania jest system mięśniowy dna miednicy. Odbytnica wyposażona jest w dwa zwieracze: wewnętrzny (niezależny od naszej woli) oraz zwieracz zewnętrzny (zależny od naszej woli). Poza tymi mięśniami bardzo istotną rolę odgrywają pozostałe mięśnie dna miednicy, a zwłaszcza mięsień łonowo-odbytniczy (dźwigacz odbytu), który ustala kąt odbytowo-odbytniczy, warunkujący prawidłowe trzymanie stolca podczas parcia oraz prawidłowe opróżnianie jelita w trakcie oddawania stolca.
Prawidłowe trzymanie stolca i gazów wiąże się również ze sprawnym działaniem układu nerwowego mięśni dna miednicy (nerwów S2-S4) oraz z nieuszkodzonym unerwieniem autonomicznym, które warunkuje prawidłowe czucie wypełnienia odbytnicy, odczuwanie parcia oraz sterowanie gromadzeniem stolca i defekacją.
Przyczyny nietrzymania stolca wynikają z:
- urazów okołoporodowych powodujących pęknięcie krocza aż do odbytu (duże dziecko, za szybki poród, przedwczesne parcie)
- urazów pooperacyjnych w okolicy odbytu (usunięcie hemoroidów, szczelina odbytu, wypadanie śluzówki, resekcje odbytnicy, zbiornik J-Pouch)
- innych urazów (uraz podczas gwałtu, uszkodzenie typu „nadzianie na pal”)
- wstrzymania niektórych funkcji mięśni zwieraczy (zamknięcie stomii – po długim czasie)
- rozciągnięcia zwieracza odbytu (częste stosunki analne, umieszczanie dużych przedmiotów w odbycie)
- neuropatii cukrzycowej
- guzów nowotworowych
- stwardnienia rozsianego
- urazów rdzenia i kręgosłupa
- rwy kulszowej
Najczęstszymi objawami dysfunkcji układu zamykającego odbytnicę są:
- nietrzymanie gazów
- brudzenie bielizny śluzem z odbytnicy
- gubienie rzadkiego stolca
- gubienie twardego kału
- częste parcie na stolec
- częste oddawanie stolca
Dostępne w naszej klinice zabiegi rehabilitujące system zwieraczowy:
- elektrostymulacje zwieraczy zewnętrznych (poprzecznie prążkowanych)
- specjalistyczne elektrostymulacje zwieracza wewnętrznego (mięśnie gładkie)
- EMG biofeedback – trening z wizualizacją skurczu mięśni na ekranie połączony z elektrostymulacją ETS
- badanie per rectum systemu mięśni dna miednicy
- badanie sEMG mięśni dna miednicy
- manualne zmniejszanie nadwrażliwości bańki odbytnicy przy parciach naglących na stolec oraz częstym oddawaniu stolca
Zabiegi rehabilitacyjne przy nietrzymaniu stolca w Klinice HB wykonywane są zawsze przez magistrów fizjoterapii z niezbędnymi uprawnieniami do prowadzenia rehabilitacji proktologicznej. Zapewniamy bezpieczeństwo, anonimowość i przyjazną atmosferę.