PROBLEM Z ODDAWANIEM MOCZU LECZENIE
Czynnościowa przeszkoda podpęcherzowa
Przeszkodę leczymy poprzez specjalistyczną fizjoterapię, która koncentruje się na rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Przyczyną rozwinięcia się czynnościowej przeszkody podpęcherzowej jest zbyt duże napięcie mięśniowego systemu zwieraczowego dna miednicy.
W tym celu stosuje się metodę biofeedbacku, elektrostymulację nerwów i mięśni krocza oraz terapię manualną ukierunkowaną na zmniejszenie napięcia tych mięśni. Terapeuta wyspecjalizowany w fizjoterapii dna miednicy uczy pacjenta samodzielnych ćwiczeń i wizualizacji ułatwiających rozluźnienie mięśni dna miednicy. Zaleca się również regularne wypróżnianie pęcherza co 2-3 godziny.
Problem z oddawaniem moczu. Jaki jest mechanizm czynnościowej przeszkody podpęcherzowej?
Pęcherz moczowy opiera się na podporze, jaką stanowią mięśnie dna miednicy. Cewka moczowa, która odprowadza mocz z pęcherza, przechodzi przez mięśnie dna miednicy. Dla prawidłowego oddawania moczu niezbędna jest relaksacja mięśni krocza. Jeśli napięcie spoczynkowe tych mięśni jest zbyt wysokie, cewka moczowa jest niejako ściskana przez nie i w konsekwencji pojawiają się trudności z opróżnianiem pęcherza. Taki stan określa się mianem czynnościowej przeszkody podpęcherzowej.
Typowe objawy czynnościowej przeszkody podpęcherzowej:
- trudności z zapoczątkowaniem mikcji
- konieczność parcia w trakcie oddawania moczu
- przerywany, zmienny strumień moczu
- zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji
- bóle podbrzusza i krocza
- nieustające parcie na mocz
- zaparcia
Do rozwoju tego schorzenia może przyczynić się:
- zbyt długie przetrzymywanie moczu
- przebyte częste zakażenia dolnych dróg moczowych
- stres i oddawanie moczu w sytuacjach stresowych
- oddawanie moczu w pozycji niesprzyjającej rozluźnieniu mięśni dna miednicy