Co to jest zabieg toksyną? Fakty i mity
-
- Toksyna botulinowa – od trucizny do medycyny.
Toksyna botulinowa znana jest już od ponad 120 lat. Mimo, że odkryta została jako trucizna, to stosuje się ją z powodzeniem od wielu lat jako lek w medycynie. W medycynie estetycznej służy głównie do relaksacji mięśni mimicznych na twarzy. Których? Na przykład tworzących zmarszczki na czole, tzw. „lwią zmarszczkę” lub „kurze łapki”. Zrelaksowane mięśnie nie pracują i nie utrwalają zmarszczek, a twarz wygląda młodziej. - Toksyna botulinowa nie służy do wypełnień. Gdzie wstrzykuje się toksynę botulinową? Toksyna botulinowa często wymieniana jest w jednym rzędzie obok kwasu hialuronowego jako wypełniacz tkanek. Nic bardziej mylnego ! Toksynę wstrzykuje się do mięśni mimicznych lub ewentualnie podskórnie celem zrelaksowania przyczepów mięśni w skórze. Dawki są niewielkie i nie należy się tego obawiać. Dużo większe dawki podawane są ze wskazań medycznych.
- Zmarszczki poprzeczne czoła, czyli co robimy gdy myślimy. Zmarszczki te powodowane są przez pracę mięśnia czołowego. Gdy jesteśmy zamyśleni, skupieni nad czymś, to bezwiednie marszczymy czoło. Powoli wraz ze starzeniem się skóry zmarszczki te pogłębiają się. Możemy je wygładzić toksyną botulinową. Odpowiednie zaplanowanie zabiegu pozwala w ciągu kliku dni uzyskać gładkie czoło z napiętą skórą. Kilka ukłuć, praktycznie bezbolesnych, daje efekt wypoczętej twarzy.
- Co właściwie robi w organizmie ta toksyna? Toksyna botulinowa powoduje hamowanie przekazywania bodźców nerwowych do mięśni, przez co komórka mięśniowa przestaje się kurczyć. Oczywiście komórka mięśniowa jest żywa tylko nie wykonuje skurczów. A ponieważ dalej jest czynna biologicznie to zaczyna pracować nad tym aby odzyskać przewodzenie impulsów nerwowych. Dlatego toksyna działa tylko kilka miesięcy bo komórki mięśniowe odbudowują miejsca połączeń z nerwami przekazującymi bodźce.
- Lwia zmarszczka czyli czym skutkuje na twarzy gniew. Stan gniewu lub mocnego skupienia powoduje u nas skurcze mięśni mimicznych znajdujących się pomiędzy brwiami. Ponieważ robimy to bezwiednie i często, to powoli kształtują nam się zmarszczki (pionowe lub poziome) w tym miejscu. Potocznie mówi się tu o „lwiej zmarszczce” lub „marsie” – stąd pojęcie „marsowa mina”. Zastosowanie toksyny w tym miejscu daje wygładzenie zmarszczek i zahamowanie pogłębiania już istniejących. Gniewny wygląd zamienia się w okaz oazy spokoju.
- Kurze łapki czyli co robimy, gdy razi nas słońce? Mimowolnie, gdy się śmiejemy lub mrużymy oczy, mięsień okrężny oka marszczy nam skórę wokół oczu. Gdy dojrzewamy i skóra nie już tak elastyczna tworzą się promieniste zmarszczki wokół oczu. Najłatwiej im zapobiec spłycając je toksyną botulinową. Niewielkie dawki w miejsca, gdzie się tworzą, spowodują relaksację mięśnia i dadzą efekt gładkiej skóry wokół oczu. Warto spróbować. Zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy.
- Kolejne zwierzę czyli zmarszczki królicze. Skurcz mięśnia nosowego powoduje czasem drobne zmarszczki powyżej skrzydełek nosa. Choć te zmarszczki tworzą się z reguły w przypływie emocji pozytywnych, to niektórzy ich nie lubią. Tu również możemy zastosować toksynę botulinową celem relaksacji mięśnia nosowego. Efektem jest zanikanie króliczych zmarszczek.
- Bruksizm czyli dlaczego zgrzytamy zębami. Często się zdarza, że ktoś zgrzyta zębami. Najczęściej dzieje się to w nocy. Stomatolodzy załamują ręce, że zęby są zużywane w nadmiarze. Możemy być nawet tego nieświadomi. Odpowiedzialny za to jest mięsień żwacz. Masywny mięsień, który powoduje dociskanie żuchwy do szczęki. Często ratunkiem jest podanie do tego mięśnia niewielkich ilości toksyny botulinowej czego efektem jest „poluzowanie uścisku żuchwy” i mniejsze zużycie naszych zębów.
- Toksyna botulinowa na ratunek w nadpotliwości. Niektóre osoby wykazują nadmierną aktywność gruczołów potowych, szczególnie pod wpływem emocji. Bywa to dla nich bardzo często krępujące. Dotyczy najczęściej dłoni, stóp i pach. Okazuje się, że podanie wielopunktowe małych dawek toksyny botulinowej w tych miejscach potrafi zablokować gruczoły przed nadmierną aktywnością nawet na kilka miesięcy.
- Zmarszczki na brodzie albo broda brukowana. Aktywność mięśnia bródkowego czasami powoduje powstawanie nieregularnych zmarszczek na brodzie, co przypomina brukowaną drogę. Przyczepy skórne pociągają ją i powodują pofałdowanie tej okolicy. Aby temu zapobiec, toksyna botulinowa może zrelaksować tę część mięśnia i „wygładzić” skórę. Mała ilość toksyny a efekt zna
- Toksyna botulinowa – od trucizny do medycyny.
Zapisz się na konsultację lekarską i dowiedz się więcej .