Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie
Terapię rozpoczynamy od poprawienia funkcji mięśni dna miednicy poprzez intensywną nadzorowaną rehabilitację. Stosujemy biofeedback, elektrostymulację i intensywny program samodzielnych ćwiczeń. Efekty pojawiają się już w pierwszym miesiącu terapii.
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu w trakcie nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kichania, kaszlu, aktywności fizycznej. Nie towarzyszy temu uczucie parcia na pęcherz.
Co jest przyczyną popuszczania moczu podczas wysiłku fizycznego?
Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest zwykle osłabienie lub uszkodzenie mięśni przepony moczowo-płciowej (po porodzie, zabiegach operacyjnych), które przestają spełniać swoją funkcję podporową dla narządów miednicy mniejszej, w tym pęcherza moczowego. Innymi przyczynami mogą być również zaburzenia hormonalne (zbyt niski poziom estrogenów) oraz obniżenie ciśnienia sródcewkowego w wyniku zbyt niskiego przepływu krwi w naczyniach zaopatrujących cewkę moczową.
Stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu
W zależności od nasilenia objawów gubienia moczu wyróżnia się trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu:
I stopień – gubienie moczu sporadyczne, tylko w czasie silnego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego w pozycji stojącej
II stopień – gubienie moczu występujące zawsze w trakcie wysiłku i przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą
III stopień – wyciek moczu występujący w pozycji leżącej przy niewielkim wzroście ciśnienia śródbrzusznego
Na czym polega leczenie zachowawcze?
Leczenie zachowawcze wysiłkowego nietrzymania moczu opiera się w głównej mierze na intensywnej rehabilitacji osłabionych mięśni dna miednicy. W tym celu wykonuje się zabiegi z elektrodą dopochwową lub doodbytniczą, pobudzające pracę tych mięśni i przewodnictwo nerwowe dna miednicy. Są to:
- biofeedback
- elektrostymulacja mięśni dna miednicy i nerwów je zaopatrujących
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Efekty rehabilitacji widoczne są u większości osób już po pierwszym miesiącu intensywnego treningu.
Obejrzyj instruktaż ćwiczeń mięśni dna miednicy dla kobiet:
Instruktaż ćwiczeń dla mężczyzn znajdziesz tutaj:
https://www.klinika-hb.pl/do-pobrania/2467
Rehabilitacja, a operacja
Osoby, które ze względu na bardzo duże wycieki moczu zostały skierowane na operację, powinny przed zabiegiem operacyjnym przygotować mięśnie krocza poprzez w/w zabiegi rehabilitacyjne. Efekty operacji będą lepsze i trwalsze – wszczepiona taśma będzie podpierana przez sprawniej działające mięśnie dna miednicy i nie będzie degradować się pod wpływem dużych obciążeń. Może się również zdarzyć, że rehabilitacja u osób zakwalifikowanych do operacji przyniesie tak dobre rezultaty, że zabieg będzie można odłożyć w czasie lub z niego zrezygnować. Zalecamy również rehabilitację po zabiegach operacyjnych, zarówno przeprowadzonych z powodzeniem, jak i z niezadowalającym efektem dla pacjenta.