Rehabilitacja i ćwiczenia zwieraczy po pęknięciu krocza z jednoczesnym pęknięciem odbytu.
W obecnych czasach kiedy kładzie się nacisk na ochronę krocza podczas porodu problem rozerwania lub naderwania zwieraczy odbytu w trakcie porodu dotyczy około 3-4% kobiet. Skutkiem pęknięcia odbytu może być różnego stopnia nietrzymanie stolca. W zależności od stopnia uszkodzenia zwieraczy, może być potrzebny zabieg zszycia zwieraczy odbytu a następnie ich rehabilitacja. Przy zabiegu rekonstrukcji zwieraczy odbytu wyłaniana jest stomia, aby zszyte zwieracze mogły się zagoić. Im dłużej utrzymywana jest stomia tym zwieracze odbytu ulegają większemu osłabieniu z nieczynności. Dodatkowo samo pękniecie krocza może powodować uszkodzenia nerwów i naczyń dna miednicy negatywnie wpływając na funkcje trzymania stolca. Po zagojeniu tkanek Panie, które przebyły taki uraz potrzebują zabiegów rehabilitacyjnych, aby w pełni odzyskać kontrolę nad trzymaniem stolca i gazów.
Pęknięcie krocza i nietrzymanie moczu
Część kobiet po dużym pęknięciu krocza cierpi również na nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu po porodzie przebiegającym z urazem okołoporodowym jest również skutkiem uszkodzenia struktur nerwowo mięśniowych i wymaga rehabilitacji mięśni i nerwów dna miednicy.
Pęknięcie krocza i obniżenie narządu rodnego
Dodatkowo u części kobiet dochodzi do zaburzeń statyki narządu rodnego, które objawiają się obniżeniem pochwy, wysuwaniem się ścian pochwy, obniżeniem przedniej ściany pochwy, obniżeniem się macicy. Jeśli obniżenia nie są duże wystarczy sama rehabilitacja, aby powrócić do pełnej sprawności.
Osłabienie doznań seksualnych i ból pochwy podczas stosunku (dyspareunia) spowodowane poprzez pęknięcie krocza
Na skutek poważnego urazu okołoporodowego część Pań zgłasza obniżenie jakości doznań seksualnych oraz ból pochwy podczas stosunku (dyspareunia). Najczęściej ból pochwy przy stosunku powoduje blizna po urazie krocza, którą należy manualnie rozpracować, aby nabrała elastyczności, miękkości i większej ruchomości względem otaczających tkanek. Z kolei osłabienie doznań seksualnych wynika z jednej strony z zaburzenia czucia w rejonie urazu okołoporodowego, jak również z osłabienia mięśni dna miednicy, które biorą udział w utrzymaniu ukrwienia zewnętrznych narządów płciowych u kobiety, jak również uczestniczą aktywnie podczas orgazmu reagując skurczami. Dodatkowym elementem obniżającym jakość życia seksualnego kobiet po urazie okołoporodowym jest problem natury psychologicznej związany z brakiem akceptacji okolic intymnych, które uległy zmianie po powikłanym porodzie. Z naszego doświadczenia wynika, że ból pochwy przy stosunku jest najczęstszą przyczyną osłabienia jakości życia seksualnego kobiet po porodzie z pęknięciem krocza.
Pęknięcie odbytu, a chroniczny ból odbytu
Pęknięcie krocza przebiegające z równoczesnym pęknięciem odbytu, może skutkować u niektórych osób bólem odbytu pojawiającym się raz na jakiś czas. Ból odbytu może być też o stałym nasileniu. Bóle mogą pojawiać się w odległym czasie od urazu. Najczęściej nasze pacjentki zgłaszają ból odbytu o charakterze wbijanego noża (ból napadowy, który po pewnym czasie samoistnie ustępuje). Dolegliwości te mogą być spowodowane bliznowaceniem obszaru pęknięcia krocza, uszkodzeniem struktur nerwowych podczas pęknięcia odbytu, jak również zwiększonym napięciem mięśni dna miednicy. W Klinika HB rozwiązujemy problem bólu odbytu poprzez terapię manualną blizn krocza i techniki rozluźniające mięśnie dna miednicy. Zanim jednak zaczniemy terapię u osób cierpiących na ból odbytu wysyłamy na konsultację lekarską pod kątem zmian okołoodbytniczych i stanów zapalnych. Chcemy wykluczyć inne przyczyny, które mogą powodować ból odbytu.
Rehabilitacja pęknięcia odbytu i objawów towarzyszących
Na wszystkie te problemy są rozwiązania, przede wszystkim należy zacząć od specjalistycznej rehabilitacji mięśni dna miednicy, aby przywrócić funkcję trzymania stolca i moczu – im szybciej rozpoczniemy ćwiczenia tym lepszy uzyskamy efekt. Rehabilitacja polega na terapii manualnej mięśni dna miednicy, rozmasowywaniu napiętych mięśni i blizn, wzmacnianiu osłabionych mięśni poprzez naukę samodzielnych ćwiczeń, oraz ćwiczenia nadzorowane z wykorzystaniem metody biofeedbacku, elektrostymulacji, ćwiczeń z ciężarkami dopochwowymi i elektrostymulacji domowych małymi przenośnymi urządzeniami. Stomia nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, wręcz przeciwnie to doskonały moment aby prowadzić ćwiczenia. Jeśli wykonana była rekonstrukcja zwieraczy należy odczekać kilka tygodni, aż tkanki się zagoją. Tego typu rehabilitacja poprawi nie tylko trzymanie moczu i stolca ale też przywróci prawidłowe czucie i doznania seksualne. Kwestia samoakceptacji okolic intymnych jeśli istnieje wymaga przepracowania tego tematu samodzielnie, z partnerem lub z psychologiem. W Klinika HB na co dzień zajmujemy się tego typu rehabilitacją i posiadamy niezbędne kwalifikacje i zaplecze sprzętowe.