Wypadanie pochwy leczenie
Problem z zaburzeniem statyki narządu rodnego można stosunkowo szybko rozwiązać. Aby uniknąć operacji warto pomyśleć o fizjoterapii mięśni dna miednicy, ponieważ wypadanie pochwy powoduje niewydolność biomechaniczna mięśni dna miednicy i aparatu więzadłowego macicy. Z pomocą ściśle wyspecjalizowanego terapeuty oraz nieskomplikowanych metod rehabilitacyjnych efekty mogą być wyraźnie odczuwalne już po miesięcznej terapii. Niezaprzeczalnie istotne jest oczywiście własne zaangażowanie i włożony w terapię trud.
W Klinice HB doświadczeni oraz wąsko wyspecjalizowani terapeuci wykorzystują do pracy z pacjentem nowoczesne, a co najważniejsze skuteczne, metody ćwiczeń:
- Biofeedback – wizualizacja pracy mięśni na ekranie monitora. Zabieg pozwala uzyskać pełną świadomą kontrolę nad mięśniami dna miednicy, stymuluje ośrodek sterowania świadomego i podświadomego w korze mózgowej.
- Elektrostymulacja mięśni i nerwów dna miednicy – zabieg elektrostymulacji pozwala wywołać skurcz mięśni przewyższający najsilniejszy możliwy skurcz wywołany przy pomocy własnej woli. Ponadto przy użyciu własnej świadomości jesteśmy w stanie pobudzić tylko te mięśnie, które są prawidłowo unerwione, natomiast te których unerwienie nie jest w pełni sprawne, nie będą reagowały na polecenie skurczu. Dlatego stymulacja nerwów aktywująca regenerację uszkodzonego unerwienia mięśni jest tak ważna.
- Indywidualnie dobrany program ćwiczeń w gabinecie i w domu przy pomocy własnego elektrostymulatora.
Opadanie narządu rodnego (prolaps) obejmuje:
- przednią ścianę pochwy
- tylną ścianę pochwy
- obniżenie i wypadanie macicy
- wybrzuszanie się pęcherza moczowego (cystocele) i/lub cewki moczowej (urethrocele) w przednią ścianę pochwy
- wpuklanie pętli jelita cienkiego (enterocele) i/lub odbytnicy (rectocele) w tylną ścianę pochwy.
Zaawansowanie obniżenia narządu rodnego ustala lekarz ginekolog. Skala dzieli się na IV stopnie obniżenia (skala POP-Q). I i II stopień poddaje się leczeniu zachowawczemu, a III i IV stopień kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.
Czynnikami predysponującymi do osłabienia dna miednicy są:
- porody, a zwłaszcza te z nacięciem lub pęknięciem krocza
- urodzenie dziecka powyżej 4 kg
- wiek powyżej 50 lat
- urazy dna miednicy (powypadkowe, pooperacyjne)
- praca fizyczna: dźwiganie, praca w pozycji stojącej
- długotrwałe zaparcia
- długotrwały kaszel
- wodobrzusze
- nadwaga, otyłość
- brak aktywności fizycznej